Skip to main content

Nacionalni trening Šibenik 2024.

       
Body

Text

ESN Hrvatska kao neprofitna, studentska i volonterska organizacija sa svojih sedam lokalnih podružnica tradicionalno jednom godišnje organizira nacionalni trening za sve nove volontere s ciljem nadogradnje znanja o ESN-u, upoznavanja volontera iz drugih gradova te razvijanje bitnih vještina kako za rad u ESN-u, tako i za osobni i profesionalni razvoj. Ovogodišnji nacionalni trening održao se u Šibeniku od 25. do 27. listopada. Okupili su se volonteri iz sekcija ESN-a Split, ESN-a Zagreb i ESN-a Osijek. Dani su bili ispunjeni neformalnim učenjem u obliku edukativnih radionica, ali i smijehom i zabavom te stvaranjem novih prijateljstava. 

Naše trenerice Karla Birkić i Dorotea Rnjak su same osmislile i vrlo kvalitetno provele sve edukativne radionice tog vikenda. Važno je prenijeti ono što smo mi volonteri naučili iz njih. Čak i kad nešto izgleda kao Mission Impossible, uz pravi support system sve je moguće. Zanimljiv podatak: Erasmus+ program dobio je ime po nizozemskom humanistu i filozofu Erazmu Roterdamskom (sam se potpisivao kao Erasmus). ESN kao organizacija, osim što daje puno za strane studente, brine se i o svojim volonterima i lokalnim studentima. ESN će vam dati onoliko koliko želite, samo trebate pitati. Volontiranjem u ESN-u možete razviti niz vještina koje vam trebaju i u privatnom i u poslovnom životu: komunikacijske vještine, javni nastup, upravljanje vremenom, fleksibilnost i prilagodljivost, kritičko razmišljanje, kreativno rješavanje problema itd. Planiranje i provođenje (bilo kakvih) događanja nije lagan posao, ali zato razvijanjem već nabrojanih vještina možemo postati dobri u tome. 

Zahvaljujući organizacijskom odboru ovog treninga, Antoniju Prši i Sandri Zubčić te potpredsjedniku ESN-a Hrvatska Mateju Tiboru, ova tri dana u Šibeniku prošla su glatko i mirno. U nijednom trenutku treninga nismo imali osjećaj da nekome nešto fali, već upravo suprotno, imali smo i više nego što nam je bilo potrebno. Ako ste se ikad zapitali je li pet kilograma tjestenine previše za nahraniti 20 ljudi, odgovor je da. Posjetila nas je i Laura Galić, komunikacijska menadžerica ESN-a Hrvatska, zbog koje ćemo imati fotografije i videa koji će nas podsjećati na ovaj trening. 

I još malo mrvica mudrosti za kraj: nekada je potrebno samo zapisati sve ciljeve na papir kako bismo se podsjetili zašto radimo to što radimo te da su sve prepreke premostive, čak i ako nam u tom trenutku ne izgleda tako. Ako i zapisivanje ciljeva ne pomogne, okupite ekipu i odigrajte partiju ledene babe. Tri minute su i više nego dovoljne da vam se raščiste misli. Novim generacijama volontera želim da prođu ovaj trening i upoznaju ESN iz neke druge perspektive. Izlazak iz zone komfora i bacanje u vatru možda se čine strašnima, ali vrijede svake sekunde. 

NT Šibenik